Autor Téma: Jaderná energie, obnovitelné zdroje energie, uhlí  (Přečteno 5927 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline broookes

• Poručík letectva
Re: Jaderná energie, obnovitelné zdroje energie, uhlí
« Odpověď #15 kdy: 27.04.2011, 12:11:48 »

Samozrejme ze ne. Vyviji se to ciste protoze to muze prinest zisk. To je take princip slova investice... vynalozit prostredky aby se v budoucnu zhodnocene vratily. Je uplne jedno jestli nyni se zhodnocuji (tedy jestli to nekdo pouziva) .. jedina promenna v tom je budouci vyuzivani a tim i budouci navrat te investice. Tak uz prosim prestante s temi nesmysly a nastudujte si trochu neco z ekonomie a investovani. Dekuju.

Offline Sammy

• Tester
  • Farmář
  • *
  • Číslo hráče:

(#65752)

« Odpověď #16 kdy: 27.04.2011, 13:45:41 »
Já vidím budoucnost v jádru a ve fúzních elektrárnách  :) Ne, vážně v LHD Toki v Japonsku už udrželi termonukleární fúzi celou hodinu a v něměckém Greisfwaldu se v 2015 spouští další takové zařízení.

By mě zajímalo proč ti v*lové z Greenpeace nejdou stávkovat do uhelných dolů :omg:

Greenpeace u nás na šachtě (Uhelný důl jménem ČS.Armáda mezi Chomutovem a Mostem) už několikrát byli. Stáli před rypadlem (bagr co těží skrývku, nebo-li zeminu - nikoliv uhlí). Neuvědomují si, že taková mašinka nejde zastavit jen tak, a že v blízkosti stroje jsou ohromné bezpečnostní předpisy, které oni samozřejmě neznají a hned několikrát je porušili.

Co se týče uhlí atd. tak já bych psal moc neobjektivní názory, protože se to týká mého zaměstnání a tím pádem, bych psal hodně na stranu těžební společnosti. Co se týče prolomení limitů, tak máme v práci své noviny a svůj internet, opravdu se máte/máme na co těšit, pokud uhelné limity neprolomí :) Teď je cena jednoho gigajoulu kolem 490Korun, do pěti let se to má vyšplhat minimálně na 780Kč, to je tedy až o polovinu zdražení jen tepla. Nemluvím o tom, že teplárny a elektrárny (které mají smlouvy jen do roku 2014) budou zdražovat, protože z našeho dolu je nejkvalitnější uhlí ve Střední Evropě a tím pádem má i větší výhřevnost a oni tohle uhlí přesně chtějí. Uhlí je málo (před limitama) a Czech Coal, to bude prodávat tak, aby pořád vydělávali. Samozřejmě teplárny a elektrárny na tom také budou chtít vydělat, a tak když kupují dráž tak nebudou prodávat za stejnou cenu. To zase platí o tom, když má někdo nějakou prodejnu či výrobnu.

Nikdo si ani neuvědomuje, jak to tady bude vypadat za 10let, pokud se limity neprolomí :))
Z diskotéky :D

Offline sawyer007

• Průzkumník
« Odpověď #17 kdy: 27.04.2011, 15:29:58 »
nedavno jsem nekde zaslechl o nejakem projektu (neco jako zminoval koryyy), v kterem by se mela zastavovat sahara a dalsi pouste tim to zpusobem, ale co je na tom pravdy netusim.

Tohle má několik problémů. Ty dva nejzásadnější jsou udržovat panely čisté (tj. nezaprášené) a nepoškozené (zafouká vítr a písek může panely pěkně omlátit, poškrábat apod.) a pak taky jak tu energii přenést. Na takové vzdálenosti jsou už poměrně velké ztráty.
Plave kapr v medu a říká: "Hustýýýý!"

Offline ljuki

• Farmář
  • *
« Odpověď #18 kdy: 27.04.2011, 16:08:02 »

Tak to jsem nevěděl. Ostatně aktivisty sice trochu chápu, ale zároveň je považuju za neuvěřitelně krátkozraké. Nehledě na to, že už se párkrát provalilo že si ekovědci přikreslovali data ohledně globálního oteplování tak, jak se jim to hodilo. Já si myslím že i planeta se s tím popere sama - nemůže to být přece horší než ten meteorit co vyhubil dinosaury  :smoke:

Navíc je tu možnost že oteplování je přirozené - pořád se nacházíme v době meziledové.

Offline Sammy

• Tester
  • Farmář
  • *
  • Číslo hráče:

(#65752)

« Odpověď #19 kdy: 27.04.2011, 18:25:33 »
Tak to jsem nevěděl. Ostatně aktivisty sice trochu chápu, ale zároveň je považuju za neuvěřitelně krátkozraké. Nehledě na to, že už se párkrát provalilo že si ekovědci přikreslovali data ohledně globálního oteplování tak, jak se jim to hodilo. Já si myslím že i planeta se s tím popere sama - nemůže to být přece horší než ten meteorit co vyhubil dinosaury  :smoke:

Navíc je tu možnost že oteplování je přirozené - pořád se nacházíme v době meziledové.

Já jim na jednu stranu také rozumím, vadí mi kácení stromů apod. Ale viděl jsi někdy ekologicky zrekultivovanou plochu, kde dříve byl buď hlubinný a nebo povrchový důl? Já jich viděl několik ( u nás na Mostecku jich je opravdu dost). Zelená tráva, čistá voda (nemluvím jen o tom, že je průzračná), zvířátka typu lišek, muflonů, zajíců a divokých prasat. U nás na šachtě není problém vidět i jezevce. Ve vodě (co stýská z hor pod hradem Jizeří) jsou i ryby, muflonů tu máme stáda (teď na jaře i malé mufloníky :-P ) :)

Zkrátka, těžební společnost musí zrekultivovat potom prostředí, které vytěžili. Třeba již zmíněné Mostecko a naše Mostecké jezero (které se pořád ještě napouští, má to být největší vodní plocha v České Republice), hádej kdo to financuje :)

Offline ljuki

• Farmář
  • *
« Odpověď #20 kdy: 27.04.2011, 18:43:05 »

O tom vím  ;) to máš jak s jadernýma elektrárnama, kolem ní je mnohem víc přírodní radiace. Ostatně na takových místech se zvěři daří vždycky, protože jim tam nelezou lidi  :) viz bývalé vojenské prostory, černobyl atd.

Offline Sammy

• Tester
  • Farmář
  • *
  • Číslo hráče:

(#65752)

« Odpověď #21 kdy: 27.04.2011, 19:20:59 »
O tom vím  ;) to máš jak s jadernýma elektrárnama, kolem ní je mnohem víc přírodní radiace. Ostatně na takových místech se zvěři daří vždycky, protože jim tam nelezou lidi  :) viz bývalé vojenské prostory, černobyl atd.

Já nevím, jak je to s jadernými elektrárnami, ale já jim moc nevěřím. Ty vidíš jen ten zevnějšek, ale to kolik věcí oni pouští do přírody, aniž by jsme o tom věděli. Ale to je diskuze druhá, a v té já pokračovat nechci, protože jaderné elektrárny nezkoumám, tudíž bych neměl rozumné a podložené argumenty :)

Offline Hadrabator

• Poručík letectva
    • http://gumi.tym.cz/
  • Číslo hráče:

(#162743)

« Odpověď #22 kdy: 27.04.2011, 19:51:22 »
Já jen co jsem zaslechl jak psal lokki o tý Sahaře. Tam to měla být spíše vize do velký budoucnosti, nic takového se neplánovalo, ale šlo o to, až se dokáže nějak vyvinout, nebo spíše co nejvíce přiblížit supravodivosti,tak pak by to byl naprosto dokonalý systém přenosu energie, samozřejmě z velkými nároky, ale elektřina by dokázala být dodána do obrovksé části světa a díky bezeztrátovosti vedení by to byla téměř dokonalost. Samozřejmě,tohle je velká utopie, protože vyvinout supravodivý bezeztrátový vedení je v dnešní dobe nerealnost, kdyz vezmeme v potaz,jaky ztráty se vytvoři jen na blbým kilometru. :D
Není většího borce než je John Rambo. Dobře je, Hadrabator.

http://gumi.tym.cz/

Offline Koryyy

• Rekrut
  • **
« Odpověď #23 kdy: 04.05.2011, 21:22:23 »
Sammy:
ale to je přesně o těch neziskovkách, ať stojej u temelína s přistrojema a měřej->změří něco nekorektního-> dávájí podnět státnímu dozoru-> ten údaje ověřuje-> vydává rozhodnutí o pokračování/ ukončení činnosti. Mám pocit, že tahle by to mělo fungovat. Já platím daně na stát a ten má tuhle povinnost ale hlavně PRÁVO, z moci, kterou jsme mu MY dali, tohle činnit, ne neziskovky, to je vždy určitá skupina lidí, nad kterou já jak jako daňovej poplatník nemám moc a ani nechci, tudíž oni nemají právo rozhodovat ani:)

Brookes: jsi dobrej hrotič do lidí ( to ber jako kompliment:))..a samozřejmě, ze základního ekonomického hlediska máš pravdu, o tomhle investice jsou. ALE...energetika je podlě trošku jinej příklad, tady jsou ty počáteční investice tak velké, a doba návratu tak velká, že se podle mě nelze obejít bez obecné( státní, nejlíp evrposké) koncepce. A tudíž i podpory. Př: tepelná čerpadla. Vývoj těch, které se dnes normálně použivají do rodinných domů u nás a po světě, zaplatily skan. země, které před 25 lety odhalily tenhle potenciál a i za cenu státních subvencí ho podopořili a znáš to. Dotace-> vyšší poptávka-> vyšší nabídka-> vyšší konkurence-> rychlejší vývoj-> klesání cen, vyšší účinnost. Ale samozřejmě, ve finále to zaplatil popaltník, kterej tam ty peníze dáva.
Rozumím Ti, jsem od založení pravičák a celkem tvrdej, kromě těch keců a rasách atd:)..ale mám pocit, že v tomhle jsme se dnes na západě díky přerozdělování dostali do takové situace, že velká většina lidí si ani nedokáže uvědomit, kolik vlastně ta energie stojí. A hlavně, když si vezmeš přírust populace, a ene. nároky, čeká nás stejná vlna nárustu potřeby energie, jako je pop. boom. a já osobně si myslím, že větší, protože lidi přibývají a hlavně bohatnou závratným tempem, tudíž sosaj ene. daleko více. A nás čeká ohromnej nárust cen ene. a tím se dostávám k tý investici do budoucna. Nemám rád státní subvence a fandím jádru a ani nijak zvlášť netoužím po ob. zdrojích, ale z pohledu našeho( myslím západu), je tohle jedna z mála investicí, u kterých se můžem a asi i budeme muset smířit s dlouhodobou návratností, protože ve finále, ani to jádro není nevyčerpatelnej zdroj:)

a k těm solárům na sahaře atd..to jsou utopie zatím...ale to o čem jsem psal v německu, je scvhálená státní koncepe založene na tzv" inteligentní el. sítě"..kde mají nejen vymyšlenou výrobní kapacitu, ale hlavně skladování ene v době, kdy ob. zdroje nevyrábějí. Odtud to propojení s norskem a budování přečerpávaček:)...

PS: nemám na to napsat sem vše, ale kdyby měl někdo hodit fundovanou řeč o tom, tak buď skype a nebo praha/ tábor..a kdo u toho bude mít chuť na jedno 5-ti pivo, nemám problém :d

Offline Sammy

• Tester
  • Farmář
  • *
  • Číslo hráče:

(#65752)

« Odpověď #24 kdy: 07.05.2011, 14:09:45 »
Sammy:
ale to je přesně o těch neziskovkách, ať stojej u temelína s přistrojema a měřej->změří něco nekorektního-> dávájí podnět státnímu dozoru-> ten údaje ověřuje-> vydává rozhodnutí o pokračování/ ukončení činnosti. Mám pocit, že tahle by to mělo fungovat. Já platím daně na stát a ten má tuhle povinnost ale hlavně PRÁVO, z moci, kterou jsme mu MY dali, tohle činnit, ne neziskovky, to je vždy určitá skupina lidí, nad kterou já jak jako daňovej poplatník nemám moc a ani nechci, tudíž oni nemají právo rozhodovat ani:)

Když třeba porovnám Horní Jiřetín, který se má bourat (pokud se prolomí limity) a jejich ochotu odejít (nedivím se jim, když jim těžební společnosti nabízejí trojnásobek ceny jejich majetku), a právě trapné argumenty státu, tak je to dost do nebe volající. Pořád někde škrtají, berou peníze státním zaměstnancům (doktorům, policistům, hasičům - ať má každý názor jaký chce na doktory, policisty, či i na hasiče, pořád to jsou lidi, kteří nám zachraňují život, a i kdyby jen 1 človíček z 10 byl ten co zachraňuje, tak by se mu peníze brát neměly..), zvyšují poplatky v nemocnicích, do důchodu já třeba jdu až v 70let (nevím jak v 70ti polezu na štafle, dělat elektriku do bytovky  :omg: ). Místo toho, aby prolomily zmíněné limity, kde je několik stovek milionů tun uhlím, a jak jsem psal - nejkvalitnějšího v Evropě (!!!). Nemluvím o tom, že pokud limity neprolomí přijde o práci cca 10 000 lidí. To je na Mostecku docela velký problém, když už tu máme největší nezaměstnanost v ČR. I kdyby to uhlí posílali do zahraničí, např. do Německých tepelných elektráren, tak pořád na tom stát vydělá ohromné peníze, je tam uhlí na cca 60let těžby. Když vezmu fakt, že předpokládaný nález toho nejkvalitnějšího uhlí tam je 690milionů tun, tak dokážeš si představit kolik by to vyneslo peněz? Samozřejmě soukromým společnostem, ale ty samozřejmě odvádí daně a to nemalé. Já si jen myslím, že tady vůbec nejde o nějakou přírodu. Kousek od „našeho“ dolu je další povrchový důl, tzv. Severočeské doly - Bílina. To patří ČEZ-u a státu. Tam mají uhlí o menší výhřevnosti než máme my na Armádě (tj. ten důl), ale až do roku 2050, a oni moc dobře ví, že by teplárny a elektrárny raději sáhly po tom kvalitnějším uhlí - což je samozřejmě normální jev.

Tohle je nekončící diskuze. Každý máme jiný názor na danou věc :)